» Dakar/Silk Way « » Loprais Drinks 69 « » Tatra Services « » Loprais FRT « » Loprais E-Shop « » drink4u «
17.01.2018 09:19
Ohlédnutí za Dakarem 2018
InstaForex Loprais Team se bohužel musel s letošním ročníkem Dakaru rozloučit předčasně. Start vyšel Aleši Lopraisovi fantasticky, když hned první etapu se svou obrozenou Tatra Queen 69... více
10.01.2018 13:46
Etapa 4 : San Juan de Marcona - San Juan de Marcona / A...
Tým trápila hned od startu 4. dakarské etapy technika vozu. V závěru poslední části RZ se v jednom trychtýři Queen převrátila na bok a Aleš byl s týmem nucen přenocovat přímo v... více
09.01.2018 15:22
Etapa 3: Pisco - San Juan de Marcona / Aleše zradila t...
Aleš Loprais dokončil třetí dakarskou etapu až na 17. pozici se ztrátou 1h:26min. Důvodem byly technické problémy v první části měřeného úseku, které ho při cestě potkaly. Přesto... více

 

5. etapa: Arequipa – Arica

Středa 9. ledna 2013

Spojovací úsek: 337 km

Rychlostní zkouška: 172 km

 

Relativně pozdní start umožnil nejpomalejším závodníků nahradit čas, který předtím ztratili. Všichni se posouvají zhruba o dvě hodiny v čase a to díky střídání časového pásma. V páté etapě, která spojovala dva státy a soutěž vstoupila na území Chile, byl patrný rozdíl v krajině.

 

Princezna 69

 

Změnili se i průměrné rychlosti soutěžících, kteří museli kličkovat v reliéfu od údolí k údolí. Těžká etapa se projevila i v navigaci. To ovšem nebyl problém naší posádky. To co jí opravdu dělalo starosti, byla Princezna 69, která si dost umíněně postavila hlavu 20 km před cílem. Porucha elektriky znamená celkově osmé místo, v etapě propad na 62. místo a ztrátu 1:57:53.

 

Pilot naší Tatry se k tomu vyjadřuje: “No bylo to o fous. Málem jsme už ani nevěřili tomu, že se do cíle dostaneme. Dlouho jsme hledali závadu, protože nám na autě odešly baterie, alternátor, ale i pohon 4x4. To může být bohužel na Dakaru klíčové. Navíc auto přestalo chladit a nešlo nastartovat. I když jsme uvízli v relativně lehkém terénu. Auto se stalo nepojízdné pouhých 20 km před cílem. Jedinou naší záchranou se pak stal další Čech, Marek Spáčil, který si zaslouží pochvalu a poděkování. Dokázal nás dotáhnout do cíle i za cenu ztráty vlastního času. Díky němu můžeme ještě pokračovat v soutěži.”

 

Znovu si uvědomujeme slova Karla Lopraise. O tom, jak záludný umí být Dakar, že vedení v takové části soutěže ještě nic neznamená. “Jsou problémy, se kterými se dá něco dělat, ale bohužel elektronika a elektrická kabeláž vozu jsou jedny z nejhorších závad, které nás mohly vůbec potkat. Ztratili jsme skoro dvě hodiny a tím pádem vedení v soutěži. Nic ale není ztraceno! Mechanici ihned začínají hledat příčiny a nikdo si nechce připustit fakt, že by se mělo v soutěži končit. Holt to je Dakar. Slyšeli jsme, že původní informace zněla defekt, ale tak to není. Jen ta smolná elektrika.” Odpovídá smutný Aleš Loprais před odjezdem do bivaku.

 

Naštěstí celý team je plný bojovníků a prací přes noc až do rána se závadu podařilo opravit a tak je možné pokračovat v závodě. Následuje 6. etapa a dlouhých 438 km speciálky a k tomu ještě 291 km dlouhý přejezd. Bude to po včerejšku hodně náročné, především začátek a konec šesté etapy. Nejprve čeká těžký terén, který bude stoupat a padat, skutečná horská dráha. Poté se opět zrychlí a na konci se musí posádky poprat s pořádným stoupáním téměř do dvou a půl kilometrů výšky nad mořem. 

 

Přejeme Alešovi všechno nejlepší k dnešním narozeninám, Princezně 69 umoudření a Markovi Spáčilovi díky přeje za všechny (a to moc moc moc).

 
6. etapa: Arica - Calama

Čtvrtek 10. ledna

Atacama – delší část


Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 331 km
Rychlostní zkouška: 454 km


Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 331 km
Rychlostní zkouška: 454 km 


První rychlostní zkouška v Chile zavede účastníky zpět do pouště Atacama. Dvě třetiny trati budou čelit písku a dunám, ale naplánovány jsou dvě specifické části. Ta druhá je opět spojí s velmi jemným pískem typu fesh-fesh, což je asi moc nepotěší. Celkově to bude velmi dlouhý den a závodníci budou trpět nedostatkem spánku. Hlavně ti, co už se předtím zdrželi na trati. V čele závodu už se začne formovat desítka kandidátů na celkové vítěze jednotlivých kategorií.


Largas Aleš en vivo, Radim, Sergey Princess 69!


Mañana continuará…

 
Share
Archiv
E-shop
E-shop
Aleš Loprais

CLARK OIL s.r.o. | Střelniční 1770 | 744 01 Frenštát p/R. | Czech Republic
Copyright © www.loprais.cz | 2013 All Rights Reserved
Design&Code: Tripon Media s.r.o. | www.tripon.cz

Karel Loprais