» Dakar/Silk Way « » Loprais Drinks 69 « » Tatra Services « » Loprais FRT « » Loprais E-Shop « » drink4u «
18.09.2017 11:23
Na Dakar s Alešem Lopraisem - soutěž pro čtenáře ...
Soutěžte o zájezd na Rallye Dakar 2018 v hodnotě 150 tisíc korun! Na dvacet finalistů čeká atraktivní pobyt v Lopraisově bivaku ve vojenském prostoru Pánov a na celkového vítěze... více
22.08.2017 11:39
Rychlá zpověď Aleše Lopraise po Silk Way rallye
Chcete vědět, jaké to je pustit se s náklaďákem na trať jedné z nejtěžší rallye světa? Zatímco v minulosti stál Aleš Loprais i na stupni nejvyšším, letos jeho auto vyřadila z boje... více
18.07.2017 11:18
Devátá etapa: URUQI – HAMI
Po volném dni jsme vystartovali do etapy, která obsahovala asi 50 km dlouhé dunové pole. Duny mám rád, ale tentokrát jsem do nich vjel s pochybnostmi. více

 

11. etapa: La Rioja – Fiambalá

Středa 16. ledna 2013

Spojovací úsek: 262 km
Rychlostní zkouška: 219 km

 

Je velmi neobvyklé, aby se ve Fiambale něco nestalo. 11. etapa přerušena po CP1 pro nepřízeň počasí a kvůli bezpečnosti.

 

Před včerejším startem jsme o 11. etapě psali jako o nepoddajné Fiambalé i o tom, že by bylo neobvyklé, kdyby se zde nic nestalo. Minulý rok zde soutěžící potrápilo počasí a jinak tomu nebylo ani letos. Vzhledem k záplavám, které se objevily na 69 km a současně v Rio Grande po 85 km, se po prohlídce trati komisaři závodu rozhodli z bezpečnostních důvodů zcela uzavřít trať pro kategorii aut a trucků. Většina čtyřkolek a motorek již po trase problematické úseky projela, proto byli všichni závodníci schopni dokončit tuto začarovanou etapu.

 

Přívalové deště a rozvodněná koryta v druhé polovině měřeného úseku znemožnili všem pokračovat v důležitém boji. V případě naší posádky situace nijak nepřispívala k obrovské snaze o snižování ztráty. Soutěžící dlouho stáli na trati a sami nevěděli, co se bude dít dál, jaký úsek a časy se budou počítat nebo jestli etapu zruší úplně. Rozhodnutí sportovních komisařů a ředitele závodu nakonec zaznělo tak, že v 13:50 místního času byl v 11. etapě měřený úsek přerušen na CP 1 kvůli nepřízně počasi a bezpečnosti. Další rozhodnutí se týkalo (za použití článku 38P2 Sportovních předpisu Dakaru) přidělit všem vozidlům, které nepřekročili CP1 čáru před přerušením závodu, čas 1 hodinu 13 minut a 25 sekund.

 

 Nejlepšího včerejšího času dosáhl na CP1 Gerard de Rooy (celkově jeho 24. etapové vítězství v kariéře), na druhém místě (rozdíl 56 vteřin) naše posádka 503 a znovu bojovná rychlá jízda Aleše Lopraise. Princezna 69 opět nenechala nikoho na pochybách, že chce být viděna na špici. Aleš si je moc dobře vědom, že pokud chce pomýšlet na lepší umístění, musí jet bez chyb, na hraně a co nejrychleji. Včera situaci komentoval stručně, ale výstižně: „Zdravím všechny fanoušky, kterým časomíra zamotala hlavu. Jsme OK a bojujeme dál. Výsledky se nakonec započítávají z CP1, což znamená, že jsme v etapě druzí. Naděje ještě je a tak znova…bojujeme! Fiambalá byla těžká, ale krásná etapa. O to větší škoda toho zkrácení.“

 

Po této zkrácené etapě jsou v celkovém pořadí na prvních třech místech posádky Kamaz: Nikolaev, Mardeev, Karginov. Po potížích hned na začátku etapy se na čtvrou pozici posouvá Martin Kolomý se ztrátou 58:05, na páté pozici stále De Rooy, který ztrátu včera zajímavě srovnal přesně na 1:00:00. Na šestém místě se ztrátou 1:31:10 pak závodníci Aleš, Radim a Serge s číslem 503, s velký srdcem a vírou.

 

12. etapa: Fiambalá – Copiapó

Čtvrtek 17. ledna

Perfektní výkon znamená „jackpot“


Motorky/Čtyřkolky
Spojovací úsek: 396 km
Rychlostní zkouška: 319 km


Auta/Kamióny
Spojovací úsek: 396 km
Rychlostní zkouška: 319 km 


Tentokrát dakarští účastníci překročí Andy z východu na západ průsmykem svatého Františka a vrátí se do pouště Atacama. Tam pro ně organizátoři připravili zážitek v podobě nejrůznějších nástrah a náročných tratí, které maratónské rallye skýtají. Převážná část písečných dun čeká uprostřed rychlostní zkoušky – jejich výška bude majestátní stejně jako hloubka údolí a kotlin mezi nimi.

Jednodušší to nebude ani na kamenitých a skalnatých pistách, kde mohou i ti nejrychlejší zůstat stát a ztratit mnoho času. Ti, kteří protnou cíl etapy v Copiapu mezi nejlepšími, si v celkovém hodnocení jistě polepší. 

Share
Archiv
E-shop
E-shop
Aleš Loprais

CLARK OIL s.r.o. | Střelniční 1770 | 744 01 Frenštát p/R. | Czech Republic
Copyright © www.loprais.cz | 2013 All Rights Reserved
Design&Code: Tripon Media s.r.o. | www.tripon.cz

Karel Loprais